Dosya Nasıl Kapatılır?

İcra dosyası olan bir çok kişinin karşılaştıkları sorunların başında bankalar geliyor. Çünkü icra dosyanız varsa bankadan kredi isterken bu engele takılabilirsiniz. Henüz kapanmamış bir icra dosyanız varsa sadece bankalarla değil aynı zamanda mağazalarda alışveriş yapacağınız yerlerde de aynı şekilde problem yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı icra dosyası kapatma işleminizi yapmanız gerekir. Fakat bu konuda en önemli şeylerden birisi dosya kapatma ücreti konusu. İnternette her ne kadar bir çok yanlış ya da eski bilgi mevcut. Ancak sizler için en güncel bilgileri bu yazımızda paylaştık. Peki ilk olarak icra dosyası nasıl kapatılır? İşte bu yazımızda borcu ödenmiş olan icra dosyası nasıl kapatılır, icra dosyası kapatma ücretli mi bu bilgilere yer verdik.

İcra Dosyası Nedir?

İcra dosyası nedir sorusuyla ile ilgili en basit örneği şöyle verelim. Örneğin alacaklı olan banka eğer ki müşterisinden alması gereken bir parayı tahsil edemiyor. Bu durumda bankanın kendisi alacaklı olarak kişiyi avukata veriyor ve icra takibi başlatılmış oluyor. Böylelikle icra dosyası açılmış olur. Tabi ki sadece bu yola başvuran bankalar değildir. Bireysel biri de icra dairesine başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Tabii ki bu durumlarda mümkün olursa avukattan destek almanız daha doğru olabilir. Böylelikle işlemler daha basit ve hızlı bir şekilde çözülebilir.

Bireysel olarak ya da avukat aracılığı ile fark etmeksizin icra dairesine başvuru yapmak istiyorsanız harç ödemeniz gerekir. Fakat dilerseniz avukatınızla görüşüp bu ücretin karşı tarafın ödemesi için talep oluşturabilirsiniz. İcra dava işlemleriniz sonuçlandıktan sonra tüm masrafları ilgili kişiden tahsil etme hakkınız vardır. İcra dosyası nedir sorusunu yanıtladıktan sonra yazının devamında asıl bilmemiz gerekenlere bakalım.

İcra Dosyası Kapatma

İcra Dosyası Kapatma

İcra dosyasını kapatma işlemi hakkında size bilgi vermeden önce şunu bildirmeliyiz ki, eğer borcunuz tamamen kapatılmadıysa icra dosyası kapatma işlemi yapamazsınız. Bu konuyla ilgili dilerseniz direkt icra dairesine gidip hesaplama yapmalarını talep edebilirsiniz ya da icra takibini sağlayan avukat ile görüşebilirsiniz.

İcra dairesine gittiğinizde sizlere “Kapak hesabı” adı altınta yer alan işlem hakkında bilgilendireceklerdir. Kapak hesabı, sizin toplamda ne kadarlık bir ödeme yapmanız konusuyla ilgilidir. Zaten kapak tutarı ile ilgili işlem ücretlerinin hepsi ödendikten sonra icra dosyanızı kapatıyorlar tabi ki harçları da ödemeniz gerekir.

İcra Dosyası Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

İcra dosyasını kapatma işlemini yapmak için ilk olarak ödeme yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde maalesef kesinlikle dosyanız kapanmayacaktır. İcra dosyası taksitlendirme işlemini maalesef yapamıyorsunuz icra dairesinin böyle bir işlemi yok. Ücreti ise nakit olarak alıyorlar. Ancak icra dosyanız için bir avukatınız varsa kendisine bu konuyu iletip borcunuzu daha kolay ödemeniz için icra dosyasını taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz.

Bu konuda daha da bilinçli olmanız gereken bir diğer konu ise şu : eğer taksitlendirmeyi yaptıktan sonra borcunuzu ödemeye devam etseniz bile halen icra dosyası kapanmış sayılmayacaktır bundan dolayı icra dosyanızın tamamen kapanması için ödemeyi yapmanız gerekir.

İcra Borcu Kendiliğinden Kapanır mı?

İcra dosyalarında 1 sene boyunca işlem yapılmadığı taktirde kendiliğinden kapanır. Yani böyle bir konuda alacaklı olan taraf kimse feragat harcını verip icra dosyalarının tamamen kapatılması için de işlem sağlayabilir.

İcra Dosyası Kapatma Ücreti

İcra dosyası kapatma işlemi ücretli midir? Evet, bu dosya işlemini ücretli bir şekilde kapatabilirsiniz. Bu dosyanın kapatılmasının net bir ücreti yoktur, belli kriterlere göre değişmektedir. Dosyada yer alan borç, harç ücreti ve ne zaman kapatılıp işlem yapıldığı önemli. Yani icra dosyası kapatma ücreti ne kadar sorusuna net bir ücret tutarı söylenemez. Çünkü bu icra dosyalarına göre değişmektedir. Bu konuyla ilgili avukatınızla görüşebilir ya da direkt icra dairesine gidip kapak tutarı işlemlerini hesaplatmalısınız ve bu işlemler sırasında harç bedellerini de öğrenebilirsiniz.

Borcu Ödenen İcra Dosyası Nasıl Kapanır

Avukat aracılığıyla birlikte tüm borçlarınız ödenmişse ve borcu ödenen icra dosyasını kapatmak istiyorsanız icra dairesine gitmeniz yeterli ve harç ücretlerini verip işlemi tamamlayabilirsiniz. Tabii ki yapılan bu ödeme avukatlar tarafından yapılacaksa avukata bu ücreti tutarı ne kadarsa ödenmesi gerekir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra icra dava dosyasının kapanıp kapanmadığı ile ilgili E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu