EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlış – İade Ne Zaman Yapılır?

EFT yaparken iban doğru isim yanlış olabiliyor ancak merak etmeyin bunun elbette çözümü var. Bankacılık işlemleri arasında en çok yapılan işlemlerden biri de EFT işlemidir. Kimi zaman bir kişiye ya da firmaya para gönderirken iban numarasını doğru girsek de ismi yanlış girebiliyoruz. Bu durumda ise yapılan işlem hatalı oluyor. Ancak telaşlanmanıza gerek yok çünkü bu konu hakkında nasıl bir çözüm yoluna gidilebileceğini yazımızda anlattık. EFT yaparken ismi yanlış yazmak hatalı bir işlem ancak bu durumun çözümü de var. EFT işlemi iptal edilebilir mi? Yanlış EFT iadesi ne zaman yapılır? Tüm bu soruların yanıtını bu yazımızın devamında öğrenebileceksiniz.

EFT Yaparken İsmi Yanlış Yazarsam Ne Olur?

EFT yaparken alıcı ismi yanlış yazmak : Karşı tarafa para gönderirken kimi zaman EFT’de harf hatası olabiliyor. Ya da yanlışlıkla tamamen farklı bir isim yazabiliyoruz. Ancak şimdi sizler için bu durumu nasıl çözüme kavuşturabileceğinizi anlatacağız. Üstelik oldukça basit bir şekilde bu sorunu çözebilecekseniz. Birçok kişi bu sorunu yaşayabiliyor ve bu gibi durumlar için de çözüm getirilmiştir. Daha fazla uzatmadan bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatalım.

EFT Yaparken IBAN Doğru İsim Yanlış

Para gönderirken ismi yanlış yazmak : EFT işlemini gerçekleştirirken iban numarası ve isim bölümlerini dolduruyoruz. IBAN numarasını doğru yazsak bile bazen ismi yanlış yazabiliyoruz ve işlemi gerçekleştiriyoruz. Normal şartlarda EFT işlemleri çok kısa süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Bankaların yoğunluğuna göre bu işlem 1 saati de bulabiliyor. Ancak siz iban numarasını doğru yazdıysanız sadece ismi yanlış yazdıysanız merak etmeyin bu işlem zaten gerçekleşmeyecektir. IBAN numarası ile isim uyuşmazlığı olduğu için banka bu işlemi gerçekleştirmiyor. IBAN numarası oldukça uzun ve yapılan işlemlerin hatalı olmaması için isim ve soyad girilmesi istenir. İsim soyisim yanlış yazıldığı taktirde ise EFT işlemi gerçekleşmiyor. Peki bu para geri size iade edilir mi?

IBAN numarası doğru ama isim veya soyadını yanlış yazdıysanız EFT işlemi gerçekleşmeyecektir. Alıcı hesaba para gönderilmez ve bu para bankanın havuzuna aktarılır. Daha sonrasında ise bu para size geri iade edilir. Peki bu iade ne zaman gerçekleşir? EFT işlemi iptal edilir mi? Yazının devamında sizler için bu soruları da yanıtladık.

Yanlış EFT Ne zaman İade Edilir?

Yanlış isme EFT ne zaman iade edilir? Yanlış EFT işlemi yapıldığı takdirde para hesabınıza iade edilmektedir. Yanlış EFT iade süresi ne kadar? Yapılan işlem hatalı olduğu taktirde bankanız tarafından hesabınıza en geç 24 saatlik süre içerisinde geri iade edilir. Örnek olarak söylemek gerekirse diyelim ki İş Bankası üzerinden EFT işlemi yaptınız. Yapılan EFT işleminde ismi yanlış yazdığınız için işlem gerçekleşmez ve İş Bankası tarafından para 24 saat içerisinde sizlere geri iade edilebilir. Burada bankayı örnek olarak söyledik, tabii ki bu herhangi bir banka olabilir Halkbank, Garanti Bankası, Denizbank ve diğer bankalar da buna dahildir.

Yanlış EFT İptali

EFT işlemini aynı gün değil de ileri tarihe yönelik emir verdiyseniz EFT işleminizi direkt iptal edebiliyorsunuz. Çünkü ileri tarihe bir EFT tarihi verdiğiniz için para henüz hesabınızdan çıkmamış oluyor. Bundan dolayı mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden EFT iptali işlemi yapılabilir. Ancak doğru bilgileri girerek direkt EFT işlemini gerçekleştirdiyseniz daha sonrasında iptal edemezsiniz. Fakat alıcı kişi de iade işlemine onay verirse ancak o zaman iade alabilirsiniz. Her banka için bu durum geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu