En Düşük Komisyon Oranları Alan Aracı Kurumlar 2023

Hisse senedi ile ilgili her yatırımcının önem verdiği şeylerin başında komisyon masrafları gelir. Bu konuyla ilgili çoğu yatırımcı tabi ki düşük komisyon alan aracı kurumlar ile çalışmak ister. Fakat bu konuda aracı olan kurumu seçerken de bazı durumları da bilmeniz gerekiyor.

Her yatırımcı az komisyon alan aracı kurumlarla çalışmak ister ancak bu konuda anlaşma sağlayacağınız kurumun yasal olmasına dikkat edin. Aksi taktirde farklı problemler yaşayabilirsiniz. Yasal olması için SPK’dan onay almış olması gerekiyor. Hisse senedi alım satım işlemlerinde hizmet alacağınız kurumun komisyon oranlarını iyice incelemek gerekiyor ve özellikle de bir çok firmaya göre karşılaştırma yapmanız gerekir. Ayrıca aracı kurumdan hizmet almadan önce size sundukları derinlikli hisse ekranlarını ya da teknik analizlerini öğrenmenizde büyük fayda var. Aracı kurumlar hakkında olumlu ve olumsuz görüşleri araştırmanız gerekir.

En İyi Aracı Kurumlar 2023

En iyi aracı kurumlar ile ilgili bilgi vermeden önce bu bilgileri hangi kritere göre değerlendirip listeye dahil ettiğimizi belirtelim. Çünkü en iyi aracı kurumlar denildiğinde bir çok açıdan değerlendirme yapılabilir. Biz ise sizler için en az komisyon alan aracı kurumlar kriterine göre araştırıp listeledik.

En Düşük Komisyon Alan Aracı Kurumlar

A1 Capital Menkul Değerler

A1 Capital özel bir aracı kurumudur. Hisse senedi alım işlemlerinde ise on binde 4 komisyon işlemi uygulamaktadır.

Ahlatçı Yatırım

Ahlatçı Yatırım en iyi aracı kurumlardan olmakla beraber en düşük komisyon oranı alan aracı kurumlardan birisi. Toplam on binde bir komisyon uygulamaktadır.

ALB Menkul Değerler

ALB Menkul Değerler’de aynı şekilde özel bir aracı kurum ve komisyon oranı ise on binde iki oranındadır.

Ziraat Yatırım Borsa Aracı Kurumu

Bu aracı kurumu ise on binde 15 komisyon uygulamaktadır. Ayrıca farklı avantajları da size sunmaktadır.

Deniz Yatırım Menkul Değerler

Deniz Yatırım da yine listemiz arasında yer alabilen bir aracı kurum. Komisyon oranı ise on binde 10’dur.

Finans Yatırım Menkul Değerler

Finans Yatırım’ın komisyon oranı ise on binde 15 oranındadır. Her ne kadar listedeki aracı firmalara göre oranı yüksek olsa bile yine bir çok kitle tarafından tercih edilebiliyor.

Halk Yatırım

Halk Yatırım’da ne yazık ki herkes direkt hesap açamaz. Halk Yatırım’da hesap oluşturabilmeniz için Halkbank müşterisi olmanız gerekmektedir aksi taktirde bu işlemden faydalanamıyorsunuz. Halkbank müşterileri ise on binde 15 komisyon oranından yararlanabilirler.

Komisyon Oranları Değişebiliyor Mu ?

Komisyon oranları elbette ki portföye göre değişebilmektedir. Yani aracı kurumların komisyon oranı 2022 mevduata göre değişir, fazla bir mevduata sahipseniz bu oran azalacaktır. Örnek verecek olursak bir kişinin 50 bin TL’si standart bir komisyon uygulanabilir ancak 1 milyon TL’lik bir mevduatı olan kişiye farklı bir komisyon oranı uygulanır.

Nasıl Daha Az Komisyon Oranı Ödenir? İndirim Komisyonu Nasıl Alınır?

Borsada en az komisyon alan banka : Aracı kurumlara daha az komisyon vermek için ilk olarak aracı kurumun çağrı merkezini aramanız gerekir. Kendilerinden komisyon indirimi talebinde bulunduğunuzu iletmelisiniz. Bazı firmalar bu değerlendirmeyi yaparken son 1 aydaki işlemlerinizi kontrol eder kimi firmalar ise son 3 ayda yaptığınız işlemleri inceler ve bunların neticesinde size kararı bildirir.

Olumsuz bir yanıt aldığınız taktirde hisse alım-satım işlemleri yaparak işlem hacminizi yükseltebilirsiniz ve sonrasında indirim komisyonundan yararlanabilirsiniz.

Komisyonsuz İşlem Yapmak Mümkün mü?

Komisyonsuz işlem yapabilmek her ne kadar mümkün olabilse bile ne yazık ki çok zor. Çünkü güçlü bir mevduata sahip olmanız gerekir ve aynı zamanda tanınır bir yatırımcı olmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu