Hangi Bankalar Bitcoin ve Kripto Para Satıyor? 2022

Bitcoin’i bankadan alabilir miyim? Hangi bankalar Bitcoin ve diğer kripto paraları satıyor diye birçok kişi araştırma yapmakta. Bankadan Bitcoin alabilir miyim? Tüm bu sorularınızın yanıtını yazımızda yanıtladık.

Türkiye’de hangi bankalar kripto para satıyor? Kripto para borsasına yatırım yapmak isteyen birçok kişi bu soruların yanıtını merak ediyor. Çünkü bankalar Bitcoin piyasasında daha düşük komisyonlara alım-satım yapma fırsatı verebilir. Fakat bankalardan Bitcoin alınıyor mu ilk olarak bu sorunun yanıtını net olarak sizlere verelim.

Bankalar Bitcoin Satıyor mu?

Bankalar bitcoin satar mı? Resmi olarak şu bilgiyi direkt vermek gerekiyor. Hiçbir banka Bitcoin alım satımı yapmıyor. Bankalar BDDK’ye bağlı bir durumdadır ve bankaların Bitcoin satabilme yetkisine dair bir kanun bulunmamaktadır. Yani bankalar isteseler bile Bitcoin satamazlar çünkü buna dair yetki veren kanun bulunmuyor. Bundan dolayı BTC satılamıyor fakat bankalar Bitcoin bozuyor mu? Asıl merak edilen soru da bu zaten. Birçok kişi elindeki kripto paralarını daha az komisyonla bozmak istiyor ve bankanın sunduğu farklı fırsatlar da varsa bunu kaçırmak istemiyor. Bazı Bitcoin borsalarında komisyon oranı gerçekten çok yüksek olduğu için kişiler doğal olarak daha düşük komisyon alan bankalar varsa buraya yönelmek istiyor. Bankalar BTC satamıyor diye belirttik. Ancak bu durum Bitcoin bozdurulmasına engel bir durum mu? İşte merak edilen bu sorunun yanıtını da yazının devamında net bir şekilde belirttik.

Bankalar Bitcoin Kripto Pazar Bozuyor mu?

Kripto paralar merkezi otoriteler ve toplum tarafından bir para birimi olarak değil de kripto varlıklar olarak değerlendirilir. Bankalar BDDK’nin belirlediği kapsam içerisinde sadece para birimleri çerçevesinde müşterilerine hizmet sağlıyor. Bundan dolayı bankalar BTC satıyor mu sorusunu zaten yanıtladık Bankalar Bitcoin satmıyor. Peki bankalar Bitcoin bozuyor mu buna engel bir durum var mı? Maalesef Türkiye’de bulunan hiçbir banka kripto para bozmuyor. Yani yaptığınız yatırımlarda Bitcoin, kripto paralar varsa bunları bankalarda maalesef bozamazsınız. Kanunlar şu anda buna müsaade etmiyor. Kanunlar müsaade etse bile çoğu banka BTC alım satımını yapmayabilirdi. Çünkü kripto paradaki rezerv durumu diğer yatırımlara göre çok daha farklı bir sistemle işliyor. Bundan dolayı bankaların bu işlemi yapabilmesi için kanunen yetkisi olsaydı bile çoğu banka bu hizmeti vermeyebilirdi.

Bankalar Bitcoin İşlemine Hiç Karışmaz mı?

Bankadan Bitcoin alabilir miyim? Paranın olduğu bir alanda daima borsa olacaktır aynı zamanda borsanın olduğu yerde de daima bankalar hizmet verecektir. Ancak bankaların BDDK’nin belirlediği kapsam çerçevesinde bu hizmetlerin dışına çıkılmadığını da bilmeliyiz. Burada size anlatmış olduğumuz Bitcoin alım satım konusu elbette yasa dışı bir durum değil ve ülkemizde de alım-satımı yapılmakta. Bankalar işte burada devreye giriyor. Bitcoin borsalarında kripto para almak isterken parayı bankalar aracılığı ile gönderiyoruz. Ya da borsadaki var olan kripto paralarımızı bozarken parayı alabilmek için tekrar banka hesabımıza parayı aktarıyoruz. Ülkemizdeki bankaların faaliyetleri bu kapsam çerçevesinde işlem sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu