İmza Sirküsü Nedir, Nereden Alınır? 2022

Türkiye vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş her kişinin bir imzası olması gerekir. Aynı zamanda bu imzanın her yerde aynı şekilde kullanılması gerekir, aksi halde farklı imzalar kullanılırsa yasal sorunlarla karşılaşılabilir. İmzaların ise size ait olduğunun kanıtlanması için imza sirküsü kullanılır. Peki imza sirküsü ne demek? İşte bu yazının hemen devamında bunu anlattık.

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü ne işe yarar? Resmi işlemlerde şirketler tarafından kullanılmaktadır. İlgili yetkili kişinin imza örneklerinin ve kişisel bilgilerinin de bulunduğu bir belgedir. Bu imzanın önemi ise sahte imza kullanılarak evrakta sahteciliği önlemek için alınmış bir tedbirdir. Zaten bu belgenin asıl amacı da budur. Dolayısıyla imza örnekleriniz resmi olarak bilinmelidir. İmza sirküsündeki bilgilerde tüzel kişinin ve kurum adına yetkili olan kişinin bazı bilgileri de olur. Tüzel kişinin adres bilgisi, unvanı, ticaret sicil no bilgileri yer alır ve kurumun adına yetkili olan kişi kimse kurumdaki unvan durumu, yetkili olduğu alanlar, kurumu temsil edişi, imza örnekleri ve nüfus örneğine ihtiyaç duyulur.

İmza sirküsü örneği

Kişisel İmza Sirküsü Nerelerde Kullanılır?

İmza sirküleri daha çok ticari işlemlerde kullanılmaktadır. Örneğin bankadan ev kredisi çekilecekse banka tarafından imza sirküsü istenir.Peki kredi için imza sirküsü nasıl alınır? Ya da banka değil de farklı bir durum için imza sirküsüne ihtiyaç duyabilirsiniz. Peki imza sirküsü nasıl alınır? Sizler için yazının devamında imza sirküsü nereden alınıyor hangi işlemler yapılıyor bunlara dair bilgileri verdik.

İmza Sirküsü Nereden Alınır?

İmza sirküsü yasal koşullar doğrultusunda noterin onayı doğrultusunda alınır ve işlemi yapılır. Peki imza sirküsü nasıl alınır? Bunu basit bir şekilde maddeler halinde sizlere sıraladık.

  • İlk olarak gerekli belgelerin hazır olması gerekir. Kimliğiniz, kimlik fotokopisi, kayıtlı olunan yerin ticaret sicil gazetesi ve ilgili şirketin, kurumun vergi levhası gereklidir.
  • Gerekli olan bu belgeler hazırlandıktan sonra en yakın notere gidip imza sirküsü talebinde bulunabilirsiniz.
  • Noter talebinizi aldıktan çok kısa bir süre sonra belgenizi hazırlar ve imza örneklerinizi talep eder.
  • Belgeler hazırlandıktan sonra noterdeki yetkili kişi sizden işlem ücreti ile birlikte bir ücret talep eder ve sonrasında bu belgeyi size teslim eder.

İmza Sirküsü Yenileme

İmza sirkünüz olabilir ancak yenilemeye ihtiyaç duyduysanız bazı belgelere ihtiyaç duyulur. İmza sirküsünü yenilemek için nüfus fotokopileri, vergi levhası ve ticaret sicil kaydı gibi gerekli belgeleri alıp notere gidebilirsiniz. Yenileme işlemini yapmak istediğiniz de daha önceden istenilen belgeler aynı şekilde talep edilebilir. İmza sirküsü yenilemek için gerekli evraklar notere ibraz edildikten sonra yenileme işleminiz de kısa bir süre içerisinde yenilenmiş olur.

İmza Sirküsü ile İmza Beyannamesi Arasındaki Fark Nedir?

imza beyannamesi ve imza sirküsü arasındaki en önemli fark şudur : imza sirküsü daha çok ticari işlemlerde ya da kullanılır ya da şirketler tarafından ilgili kişiden istendiğinde kullanılır. Ancak imza beyannamesi ise sadece normal şahıslara, kişilere verilmektedir. Genelde her ikisi her ne kadar aynı şey olarak bilinse bile tam aksine farklıdır. Fakat ikisinin arasındaki farkları tam olarak anlamanız açısından belge örneklerini inceleyebilirsiniz. Böylelikle imza sirküsü ile imza beyannamesi arasındaki farkları daha iyi anlamış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu