Kart Numarası Nedir? Kart Numarası Nerede Yazar?

Bankalar tarafından talep ettiğimiz taktirde bizlere banka kartı ya da kredi kartları gönderilmektedir. Gönderilen her kartın birbirinden farklı kart numarası bulunmaktadır. Yapmış olduğumuz alışverişlerde ise kart numarası gerekli olabiliyor. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde, ödemelerde kart numarası sorulmaktadır. Bu kart numarasını bilmeden de işlemi gerçekleştiremeyiz. Peki kart numarası nedir? Kart numarası nerede yazıyor? Yazının devamında sizler için bu soruyu yanıtladık.

Kart numarası nedir sorusuna yanıt vermeden önce sizler için önemli bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Kart numaranızı kesinlikle kimseyle paylaşmamanız gerekir. Kart numaranız ile birlikte birçok işlem yapılabilmektedir. Bundan dolayı bankanın müşteri temsilcisi bile kart numaranızın tamamını sormamaktadır. Güvenlik dolayısıyla kart bilgilerinizi kimselerle paylaşmamanız gerekiyor. Şimdi gelin kart numarası ne demek bunu yanıtlayalım.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kart no nedir? Kredi kartı numarası ya da normal banka kartı numarası aynı şeylerdir. Her banka kartının bir kart numarası vardır. Kartınızın ön tarafında 16 haneli bir sayı bulunur ve buna kart numarası denir. Ancak örnek olması açısından bunu yine de yazının devamında yer alan fotoğrafta da sizlere gösterdik.
Genellikle dört haneli sayılarla başlar. Üstelik çoğu banka kart numarasının daha anlaşılır olması için kart numarasını kabartmalı bir şekilde yazmaktadır. Kartınızın bu numarası değiştirilemez bundan dolayı da kart bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz. Ancak kartınız kaybolduysa ya da benzeri bir durum oluştuysa bankanızdan tekrar yeni bir kart talep edebilirsiniz. Size gönderilen kartta güvenlik dolayısıyla bazı bilgiler değişir. Zaten bu konu hakkında bankanın müşteri temsilcisi de bununla ilgili bazı bilgilendirmeler yapar.

Aşağı bölümde de görmüş olduğunuz gibi kartın ön yüzünde dört haneli rakamlarla başlayıp devam eden bir sayı var. Bu 16 haneli sayı kart numarasıdır. Ancak internet üzerinden alışveriş yaparken ya da bazı ödeme işlemlerini gerçekleştirirken CVC ya da CVV kodu da istenir. Peki CVC kodu nedir? Gelin bu bilgiyi de hemen sizlere kısa ve öz bir şekilde anlatalım.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

CVC Numarası Nedir?

CVC no nedir? Bazı kartlarda bu CVC olarak adlandırılırken bazı kartlarda ise CVV olarak adlandırılır.Yapılan bazı işlemlerde doğrulama işlemi için CVC kodu istenir. CVC kodu kartın arka yüzünde yer alan bir koddur. Genellikle 3 haneli bir sayı olur.
Kart numarasıyla ilgili ya da CVC kodu ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa aşağı bölümde yer alan yorum bölümünden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorularınızın çok kısa bir süre içerisinde yanıtlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu