Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Demek? Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı bekleyen provizyon, bankacılık sektöründe çok görülebilen bir durum. Örneğin kredi kartı ile yaptığınız bir alışverişten sonra internet bankacılığındaki işlemlerde ya da mobil bankacılık hesabınızda görülen bir bildirimdir. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişte veya normal bir mağazadan alışveriş yaptıktan sonra banka hesabınızın hareketler bölümünde “Bekleyen Provizyon” ibaresini görebilirsiniz. Bir çok kişi kredi kartının hesap hareketlerinde bu uyarıyı görünce biraz korkup bankanın müşteri hizmetleriyle görüşebiliyor ve provizyondaki işlemler ne demek diye sorabiliyor. Bu uyarıyı kısaca şu şekilde anlatabiliriz ; yapılan işlemin denetlemesidir. Yapılan bu denetleme bitene kadar provizyondaki işlemler olarak hareketler bölümünde görülebilir. Ancak bu konu hakkında daha detaylı ve eksiksiz bilgiyi yazımızın devamında göreceksiniz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon bankacılık alanında ön onay anlamına gelir. Kredi kartı ile yaptığınız alışverişte de bu ön onay dediğimiz provizyon işlemi gerçekleşebiliyor. Neden provizyon beklemede kalıyor diye soracak olursanız şöyle özetleyebiliriz. Kredi kartı ile ilgili yapılan işlemde çalıntı durumu olma ihtimali olabildiği için güvenlik nedeniyle banka bazen bu işlemi provizyona alır. Provizyon işlemi sırasında sadece kredi kartınızın numarası değil işletmenin ve pos cihazlarının vs. daha bir çok kriter göz önüne alınıp değerlendiriliyor. Çok fazla uzun süren bir işlem değil. Zaten yazının devamında ne kadar zaman aldığı hakkında bilgilere yer verdidk.

Kullanmış olduğunuz kredi kartında ciddi bir problem yoksa bu konu için korkmanıza gerek yok. Sadece biraz önce de belirttiğimiz kriterler ile ilgili bir değerlendirme yapılıyor ve daha sonra hemen hesabınızdan provizyon uyarısı gidiyor. Ancak hesabınızın hareketler özetine baktığınızda şüpheli bir durum söz konusuysa tabii ki mutlaka bankanız ile irtibat kurun. Aksi taktirde farklı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyondaki işlemler ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra şunu da özellikle belirtelim. İşleminiz provizyonda görünse bile alışveriş tutarınız ne kadarsa hesabınızdan yine de çekilir. Bu sadece bankanın bir güvenlik politikasıdır. Provizyon işlemi tamamlandıktan sonra hesap özeti olarak hesabınıza yansır ve bu uyarıda gitmiş olur. Zaten bu kontrolün ne kadar zaman aldığını yazının devamında göreceksiniz.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Kadar Sürer?

Yapılan alışverişinizde bir güvenlik ile ilgili durum söz konusu değilse provizyonda bekleyen işlem 1 günü bulabilir. Fakat pos cihazı ya da bankanıza bağlı olmakla beraber provizyon süresi yaklaşık 2 günü de bulabilir. Böyle bir konuda net bilgiyi bankanızdan almanız gerekir çünkü provizyon işlemi bazı bankalarda daha uzun sürer.

Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Provizyondaki işleminin iptali elbette gerçekleşebilir ancak bununla ilgili hızlı bir şekilde bankanızla irtibat kurup yapılan işlemin iptalini istemelisiniz. Bankanıza gerekli bilgileri ilettikten sonra provizyondaki işlemin iptali gerçekleşir ve paranız aynı şekilde hesabınızda kalır. Fakat provizyon süresi geçtikten sonra iptal işlemini talep ederseniz bu geçersiz olabilir.

Önerilen yazı için tıklayın :
EN AVANTAJLI 5 KREDİ KARTI HANGİSİ?

Provizyonda Bekleyen İşlem Ne Demek?

Provizyonda bekleyen işlem, denetleme işlemi ile ilgili bir durumdur. Kredi kartı ile yaptığınız alışverişte bir şüpheli işlem varsa yaptığınız işlem provizyona alınır. Tabii ki ödenilen tutar yine de limitiniz üzerinden düşürülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu