Kredi Kartı Bloke Nedir, Nasıl Kaldırılır? Çözüldü! 2022

Kredi kartı ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaptığımız alışverişlerde, fatura ödemelerinde ve benzeri durumlarda ihtiyaç duyabiliyoruz. Böylelikle çok fazla nakit para taşımamıza da gerek kalmıyor. Üstelik kredi kartı ile otomatik fatura ödeme de yapılabildiği için bizi büyük bir yükten kurtardığını söyleyebiliriz. Fakat kredi kartı bloke olursa günlük yaşamımızdaki işlemleri çok fazla aksatacaktır. Bazı kişiler kart şifresini unuttuğu için kartını bloke ettirir. Ya da borçlarından dolayı kredi kartı bloke olmuş olabilir. Bu yazımızda kredi kartı bloke kaldırma nasıl yapılır bunu anlattık.

Kredi kartı bloke nedir? Şifrenizi unuttuğunuzda, kartınız çalındığında vb. durumlarda kartınız bloke olur. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Kredi kartınızın borcunu ödemediğinizde kartınız bloke olacaktır. Daha sonraki süreçlerde bankanız bunun üzerine yasal işlemleri başlatabilir. Fakat kredi kartına bloke edilmesinin farklı sebepleri de olabilir.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartı bloke nedir? Kredi kartınız birçok sebepten dolayı bloke olabilir. Bazen kişiler kredi kartını bloke ettirmek isteyebilir. Ya da direkt banka tarafından gerekli durumlarda kredi kartı bloke edilir. Kredi kartının bloke edilmesinin başlıca sebepleri şunlardır ;

  • Üst üste 3 kez hatalı şifre girişi olursa kredi kartı bloke edilebilir.
  • Kredi kartınız kopyalandığında kart bloke edilir.
  • Kredi kartınızı kaybettiğinizde ya da çalındığında bankaya bildirdiğinizde yine aynı şekilde işlem gerçekleşir.
  • Kredi kartınızın borcunu uzun bir süre ödemediğinizde banka kartı bloke eder.

Tabii ki kredi kartının bloke edilmesi için farklı sebepler de olabilir. Kredi kartınızı ATM’den çekmediyseniz ve unuttuysanız kartınız bloke edilebilir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartının bloke olmasına birçok sebebin etken olabileceğini zaten söyledik. Fakat bunların en başındaki sebep kredi kartı borcudur. Kart borcunuzu 3 ay boyunca ödemediğiniz taktirde kartınız bloke edilmektedir. Bu süreçte bankanız tarafından size geri dönüş yapılmakta ve ödemediğiniz zaman kartınızı bloke edileceğini sizlere bildirmekte.
Kredi kartım bloke oldu nasıl açılır? Kredi kartı borcunuzdan dolayı kartınız bloke olduysa ilk olarak borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Fakat yapılandırma işlemleri başlamadan önce bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Çünkü yasal işlemler başladıktan sonra borcu ödeseniz bile kartınız bloke kalmaya devam edebilir. Bu durum için net bilgiyi bankanız verecektir. Üstelik ödeme yapmazsanız kredi notunuz için ciddi bir düşüş olacaktır.

Kredi Kartı Bloke Süresi Ne Kadar?

Kredi kartım bloke oldu ne zaman açılır? Kredi kartı borcunuzdan dolayı bloke edildiyse ve borcunuzu ödediyseniz 48 saatlik süreç içerisinde kredi kartındaki bloke kaldırılır. Tabii ki bu süre daha da kısa olabilir. Genelde borç ödendikten bir sonraki gün karttaki bloke kaldırılıyor. Şifresi bloke olan kredi kartı nasıl açılır? Kredi kredi kartınızı kaybettiyseniz, şifresini unuttuysanız vb. bankaya bildirdiğinizde banka kartınızı bloke eder. Fakat sonrasında kredi kartınızdaki bloke güvenlik sebebiyle kaldırılmaz. Bunun yerine sizlere yeni bir kart gönderilir. Size gönderilecek olan kartın bilgileri aynı olacaktır. Sadece kart üzerinde yer alan AA / YY ve güvenlik kodu faklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu