Rusya Ukrayna Son Durum – Rusya Ukrayna Savaşı

Rusya Ukrayna savaşı son dakika : Rusya tarafından Ukrayna’ya yönelik ateşler açılmaya başlandı. Hatta Rusya Ukrayna’nın birçok şehrini bombalamaya başladı. R Ancak Ukrayna şu an için sadece savunma yapabileceklerini belirtti. Bunun üzerine Ukrayna 7 Rusya savaş uçağını düşürdüklerini resmi olarak belirttiler. Ancak öte yandan Rusya bununla ilgili açıklama yaptı ve bu iddiaların doğru olmadığını savundu. Ukrayna, Rusya tarafından yapılan bu saldırılarda ne yazık ki 40 kişiden fazla hayatını kaybettiğini belirtti. Ancak Ukrayna yaptığı bu açıklamada hayatını kaybeden kişilerin sivil ya da asker olup olmadığı hakkında bir bilgi vermedi. Aynı zamanda Ukrayna tarafından yapılan açıklamalarda birçok yaralanın da olduğu bildirildi.

Rusya Ukrayna Savaşı Son Durum

Rusya Ukrayna savaşı : Yapılan saldırılar sadece belli bir bölgeye değil birçok bölgeye yapılıyor. Kiev başta olmak üzere Odesa, Mykolaiv, Kramatorsk, Mariupol, Harkov bölgelerinde de üst üste patlamalar meydana geldi. Kiev’de üst üste patlamalar olunca şehirde siren sesleri yükselmeye başladı. Ukrayna Rusya son dakika : Birçok sivil kenti terk etmek için çabalıyor. Aynı zamanda bazı siviller ise daha daha güvenli yerde kalmak için bodrum katlarına ya da bulundukları bölgelerdeki metro istasyonlarına geçtiler.

YouTube video

Ukrayna Sıkı Yönetim İlan Etti

Ukrayna son dakika : Ukrayna’nın devlet başkanı olan Vladimir Zelenskiy bu saldırılar yaşanmadan önce bir video yayınladı. Yayınlamış olduğu bu videoda ise şu sözleri söyledi : “Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız.”
Ardından yapılan saldırılar sonrası bir video daha paylaştı ve yaşanan bu saldırılardan dolayı sıkı yönetimi ilan etti. Zelenskiy devlet başkanı halkının da zor durumda olduğunu biliyor ancak halkın sakin kalmasını ve evlerinden çıkmaması gerektiğini özellikle vurguladı.

Rus Uçağı Düşürüldü

Rusya Ukrayna son dakika : Ukrayna Rus uçaklarını düşürdüğünü belirtti. Ukrayna tarafından yapılan resmi açıklamalarda kendilerini savunacaklarını belirtmişti. Daha sonrasında Donbas’da 1 helikopter düşürdüklerini ve 5 tane de Rus uçakları düşürdüklerini bildirdiler. Ancak Kramatorsk bölgesinde savaş jetleri uçuyor ve o bölgede halk bunun korku dolu bir şey olduğunu söylüyorlar. Ayrıca başlatılan bu saldırılardan sonra Ukrayna halkı bulundukları bölgelerdeki ATM’ye akın etmeye başladılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu