2023 Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir? Maaşı Ne Kadar?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölüm dersleri nelerdir, mezun olduktan sonra ne iş yaparlar? Sağlık kurumları işletmeciliği maaşı ve tüm soruların yanıtı yazımızın devamında yer alıyor. Bu bölümden mezun olanlar hangi alanlarda iş bulabilirler? Başta bu sorular olmak üzere tüm sorularınızın yanıtını yazımızın devamında öğrenmiş olacaksınız.

Sağlık kurumları işletmeciliği ne iş yapar? Ülkemizde sağlık alanında çalışan birçok kişi bulunmakta. Ancak sağlık alanında çalışan bu kişiler 2 farklı gruba ayrılmaktadır. Sağlık sektöründe saha olarak adlandırdığımız klinik ile servisler bölümü vardır nitekim çok önemli sorumluluklar üstlenirler. Ancak bunun bir de yönetim tarafı bulunmaktadır. İşte bu bölümü okuyacak olanları ilgilendiren kısımda tam da burası. Yönetim tarafında çalışan kişiler çalıştıkları sağlık kuruluşlarında idare ve koordinasyon işlerinden sorumlu olurlar yani yöneticilik yapmaktadırlar. Çalıştığı hastanenin daha ön plana geçmesini sağlamaya çalışırlar.

Sağlık kurumları işletmeciliği nedir ne iş yapar? Sağlık kurumları işletmeciliği okuyan kişiler genelde idareden sorumlu olurlar. Bu işlerin hepsini genelde sağlık kurumları işletmeciliği çalışanları yapmaktadır. Gelin bu konuda asıl bilmeniz gerekenleri biraz daha detaylı anlatalım. Çünkü bu mesleğe dair bazı ayrıntıları bilmenizde büyük fayda var.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği nasıl bir meslek? Bölümden mezun olanların tam olarak ne iş yaptığını anlatmadan önce bölüme nasıl giriş yapılıyor çok kısa bir şekilde bunu anlatalım. Aslında birçok kişi tarafından bu bölüm lisans bölümü olarak biliniyor. Ancak bu bölüm bir lisans bölümü değildir. SMYO’da okunulan bölümdür ve lisans bölümü değil ön lisans bölümüdür. Sağlık kurumları işletmeciliği birçok üniversitede bölüm olarak yer alıyor. Üstelik sadece TYT puanı ile bu bölümü kazanma şansınız oluyor. TYT puanınız üniversitenin puanlarına göre yetersiz kalmazsa bölümü kazanabilirsiniz.
Sağlık kurumları işletmeciliği ne işe yarar? Bu bölümün amacı sağlık kuruluşlarındaki yöneticiliği, sevk ve idareyi sağlayabilecek kişiler yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler sağlık kuruluşlarında ön lisans mezunu olarak işe başlayabilirler ancak dilerlerse DGS ile eğitim hayatlarına devam edebilirler. İşletme ve sağlık yönetimi ya da işletme yönetimi gibi bazı bölümlere geçiş yapabilme hakları vardır. Peki hangi alanlarda iş alanları vardır? Yazının devamında bu sorunuza da yanıt bulmuş olacaksınız.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği İş Alanları

Sağlık kurumları işletmeciliği iş imkanları : Sağlık kurumları işletmeciliği bölümünü düşünen kişiler en çok iş bulma imkanlarının nasıl olduğunu merak etmektedir. Tabii ki maaş durumunu ve hangi iş alanlarında çalışabileceklerini de merak etmektedirler.
Sağlık kurumları işletmeciliği iş alanları : Mezun olan kişiler sağlık kuruluşlarında idari işlerden, iletişimden ya da bazı mali alanlarda görev yapabiliyor. Devlet hastanelerinde, polikliniklerde, özel hastanelerde ve daha birçok sağlık kuruluşunda işe başlayabilir.
Sağlık kurumları işletmeciliği mezunları birçok alanda iş başvurusu yapabilir. Sağlık kuruluşlarında mali, idari, iletişim ve koordinasyon, muhasebe gibi birçok alanda görev alabilmektedir. Ancak sağlık kurumları işletmeciliğinden mezun olanlar daha çok sağlık kuruluşlarındaki koordinasyon ve planlama sürecini yönetmektedir.

Sağlık kurumları işletmeciliği alanında iş imkanı var mı? Bu bölümde iş imkanları elbette vardır. Devlet hastanelerinde ya da özel sağlık kuruluşlarında birçok yerde çalışabilme imkanı bulunmaktadır.
Sağlık kurumları yöneticiliği ne iş yapar? Hastanelerde idari ve koordinasyon işlerinden sorumlu olarak görev yapabilmektedirler.
Sağlık kurumları işletmeciliği okuyan ne iş yapar sorusuna kısaca şu şekilde yanıt verebiliriz : Hastanelerde belli alanların yönetiminden sorumlu olmaktadırlar.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Maaşları

Sağlık kurumları işletmeciliği maaşları ne kadar? Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde farklı olabilmektedir. Özel hastanelerde başlangıç için ortalama olarak 4200 TL ile 4700 TL arasında bir maaş verilebiliyor. Ancak iyi bir tecrübeye, referansa sahipseniz bu ücret çok daha fazla olabilir. Sağlık kurumu işletmeciliği maaşları : yaklaşık olarak 10.000 TL ve üzerinde bir maaş imkanınız da olabilir. Tabii ki bu maaşı her özel hastane karşılayamaz.
Sağlık kurumları işletmeciliği maaşı ne kadar ; Devlet hastanelerinde ise başlangıç olarak yine ortalama 4200 TL ile 4700 TL arasında bir maaş verilmektedir. Ancak müdür olduğunuzda ya da daha üst kadrolara atanırsanız bu rakam 6500-7000 TL civarına çıkabiliyor.

Aklınıza takılan sorular varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz. Tüm sorularınız çok kısa süre içerisinde yanıtlanmaktadır.

YouTube video

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölüm Dersleri

Sağlık kurumları işletmeciliği bölüm dersleri oldukça geniş kapsamlıdır. Birçok alanla ilgili dersleri bulunmaktadır. Bu dersleri sizler için aşağı bölümde listeledik. Sağlık kurumları işletmeciliği dersleri :

 • Sağlık Hukuku
 • Hukukun Temel Kavramları
 • Sağlık Kurumları Mevzuatı
 • Sağlık Kurumlarında Bilgi Sistemleri
 • Sağlık Kurumlarında Kalite Kontrol
 • Sağlık Hizmetleri Pazarlaması
 • Tıbbi İstatistik
 • Tıbbi Belgeleme
 • Sağlık Kurumları Yönetimi
 • Temel Sağlık Hizmetleri
 • Sağlık Kurumlarında Finansal Yönetim
 • Sağlık Sigortacılığı
 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Bu bölümü okuyan öğrenciler başta yukarıda yer alan dersler olmak üzere birçok farklı ders görebilmektedir. Tüm verilen dersleri başarı ile verip mezun olan kişiler hangi iş alanlarında çalışır, ne kadar maaş alır biraz da bu konulara değinelim.

YouTube video
Sağlık Kurumları İşletmeciliği

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu