SGK Borcu Yoktur Belgesi Yazısı Nasıl Alınır?

İşe giriş aşamalarında işverenlerin işe alacakları kişilerin istedikleri SGK borcu yoktur belgesi artık eskiden olduğu kadar zahmet çekerek alınmıyor. Hatta uzunca bir süredir bu belgeye internet üzerinden de ulaşım sağlanabiliyor. E-devlet uygulamasının kullanılması ile birlikte birçok kurum gibi SGK da artık işlemlerini internet üzerinde gerçekleştiriyor. Bu belgeye ihtiyacı olanlar SGK borcu yoktur belgesi nasıl alınır? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirler. Sizlere hem SGK uygulaması üzerinden bu işlemin nasıl yapıldığını anlattık hem de E-Devlet üzerinden SGK borcu belgesini nasıl alabileceğinizi anlattık.

SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır sorusunun cevabını maddeler halinde anlatmak istedik;

  • SGK’nın uygulamaya koyduğu bu programdan faydalanabilmek için öncelikli olarak SGK’ya başvuru yapmanız ve kendinizi tanımlamanız gerekir. Bu tanımlama işlemini sadece bir kere yaptırmanız yeterli olacaktır.
  • Tanımlama yaptıktan sonra SGK sayfasına gelerek e-borcu yoktur taahhüt belgesi ve e- borcu yoktur başvuru formları doldurulur.
  • Eksiksiz bir şekilde doldurulan bu formlar SGK Müdürlüğü’ne teslim edilir.
  • Daha sonra bilgisayarınız üzerinden SGK internet sayfasında üst köşede yer alan işveren bölümüne tıklayın.
  • Sayfanın altında yapabileceğiniz işlemler ile ilgili bilgiler göreceksiniz.
  • Bu işlemlerin arasında e-borcu yoktur uygulaması butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan sayfanın sağ tarafında uygulamaya giriş bölümü var.
  • Uygulamaya giriş bölümünü tıklayarak karşınıza çıkan yere gerekli bilgileri yazmanız gerekmektedir.
  • Gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra giriş butonuna tıklayarak belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

E-Devlet SGK Borcu Yoktur Yazısı

E-Devlet sitesine giriş bilgileriniz ile girdikten sonra arama bölümüne “SGK borcu yoktur yazısı” yazın ve daha sonrasında çıkan sonuçlardan SGK borcu yoktur bölümünü seçin. Buradan ilgili belgeye ulaşabilirsiniz.

SGK Borcu Yoktur Belgesi Ne için Gereklidir?

SGK Borcu Yoktur işveren Sistemi : SGK borcu yoktur belgesi (yazısı) nasıl alınır sorusunun cevabını sizler için verdik. Şimdi de ‘borcu yoktur belgesi niçin gereklidir?’konusu üzerinde durmak istiyoruz. Günümüzde işverenler çalıştırılacakları kişilerin SGK borçları olup olmadığını öğrenmek adına iş arayan kişilerden bu belgeleri istemektedirler. İleride herhangi bir sorun yaşamamak adına işverenler kendilerini garanti altına alırlar. Eğer çalıştırmayı düşündükleri kişinin SGK borcu bulunuyorsa borçlarını sıfırlamalarını isterler ya da bunu bilerek belli bir sözleşme dahilinde işçi alımı prosedürü uygulanır.

İş arayan insanlar işe giriş işlemlerinde çoğu zaman bu belgeye ihtiyaç duymaktadırlar. SGK da böyle bir uygulama ile işveren ve iş arayanların hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Sadece internet ortamından değil SGK Müdürlüğü’ne giderek de SGK borcu yoktur belgesi yazısı nasıl alınır? sorunuza cevap bulabilirsiniz. Sizlere SGK çalışan memurlar yardımcı olacaktır.

SGK borcu yoktur uygulaması zaman kaybı yaşanmaması adına geliştirilen ve birçok kişinin faydasına olan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde birçok insan işe giriş işlemlerini çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilmektedir. İşverenin istediği prosedürleri ve evrakları zaman zaman tamamlamak işkence verebilir. Yaşanabilecek her türlü durumları önleyebilmek adına SGK’nın başlatmış olduğu uygulama oldukça rahat ve kolay kullanılabilir bir düzeydedir. Artık iş arayanlar da işe giriş evraklarını uygulama sayesinde oturdukları yerden hızlı bir şekilde alabileceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu