Ziraat Bankası Kart ve Mobil Temassız Özelliği Açma ve Kapatma

Bu yazımızda Ziraat mobil temassız özelliğini ve Ziraat Bankası kartını temassız özelliğini nasıl açacağınızı ve kapatabileceğinizi de anlattık. Fakat bu işlemleri yapmadan önce kesinlikle bazı hususları bilmeniz gerekiyor. Ziraat bankası kartı temassız özelliğinin avantajları olduğu gibi oldukça tehlikeli ve dezavantajlı yönleri de bulunmaktadır. Kartınızı kaybettiğinizde temassız özelliği aktifse kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde kartınızın temassız özelliğini kullanarak limitinizi bitirebilirler. Her ne kadar kartınızda temassız limiti bulunsa da farklı yöntemler ile kartınızdaki limitler sıfırlanabilir. Mobil temassız özelliğini nasıl aktif edebileceğinizi anlatmadan önce kartınızın temassız özelliği hakkında da sizleri bilgilendirdik.

Ziraat bankası kart temassız özelliğini açmak : Temassız özelliğinin dezavantajları olduğu gibi bunun yanı sıra Ziraat Bankası kartının temassız özelliğinin avantajları da bulunmaktadır. Özellikle yaşamış olduğumuz pandemi sürecinde temassız ödeme yapmak oldukça önemli bir durumdur. Ziraat Bankası temassız ile pratik ödeme yapabilirsiniz. Bundan da önemlisi pandemi sürecindeki sağlığınızı göz önüne aldığınızda bu özelliği kullanmak avantajlı olacaktır. Yıllardan beri bankacılık alanında isim yapmış Ziraat Bankası’nın birçok kartının temassız özelliği bulunur. Bu kartların başında Ziraat Bankası Bankkart gelmektedir. Ziraat bankası kurulumundan bu yana her geçen gün büyüyen teknoloji ile gelişmeye devam eder. Böylelikle kendi alanındaki yenilikleri Türkiye’ye getiren bir kuruluştur. Eğerki siz de kurumsal veya bireysek olarak Ziraat bankasının müşterileri arasında yer alıyorsanız birçok yenilikten, hizmetten faydalanabilme hakkına sahipsiniz demektir. Bu yeniliklerden biri de Ziraat Bankası banka kartını temassız veya banka kartını temassız yapmak olmuştur.

Ziraat Banka Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası kredi kartının da temassız ödeme özelliği : Sahip olduğunuz banka kartının ya da Ziraat Bankası kredi kartının temassız özelliğini açma işlemi çok kısadır. Size en çok uyum sağlayan yöntemi seçmeniz tavsiye edilir. Bu metotlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • En basit işlemlerden biri Ziraat bankasının müşteri hizmetlerine 444 00 00 numarasından ya da 0850 220 00 00 nolu numarasından bağlanarak müşteri temsilcisi aracılığı ile temassız özelliğini 1 veya 2 dakika içerisinde aktif edebilirsiniz.
 • Ziraat bankasının herhangi bir şubesine giderek Ziraat bankası temassız özelliği açma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı ile internet sayesinde de bu durumu halledebilirsiniz.
 • Dilerseniz Ziraat Mobil uygulaması üzerinden sadece birkaç tık ile temassız özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Ziraat Mobil Temassız Özelliği Açma

Ziraat bankası mobil temassız ödeme nasıl yapılır? ; Öncelikle kullanmış olduğunuz cihazın Android olması gerekmektedir ve cihazınızda NFC özelliğini ayarlar bölümünden aktif etmeniz gerekir . Ziraat Genç Kart temassız açma işlemini ya da Ziraat Bankkart temassız özelliğini açma işlemlerini ve diğer kartlarınızın temassız özelliğini aşağıdaki adımları izleyerek aktif edebilirsiniz.

 • Ziraat Mobil uygulamasını açtıktan sonra daha önceden belirlediğiniz bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
 • Menüde bulunan “ ödemeler “bölümünü seçin ve ekranın aşağısında yer alan arama kutucuğuna “ temassız ” yazın.
 • Karşınıza çıkan bölümden “ Mobil Temassız Tanımlama ” seçeneğini seçin. Daha sonra banka kartınızı ya da kredi kartınızı seçtikten sonra temassız özelliğini aktif ya da pasif moda almanız için bir buton çıkacaktır. Ziraat Bankası mobil temassız ödeme özelliği pasifse buradan aktif edebilirsiniz.
  Telefonunuz Android ise NFC özelliğinin aktif olması gerekmektedir.

Dilediğinizi gerçekleştirebilmeniz için yukarıdaki maddeleri sadece doğru bir şekilde uygulamanız yeterlidir. Özen göstermeniz gereken tek nokta kartınızı işlemleri yaparken doğru kartı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Ziraat Mobil Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Kapatılır

Ziraat bankası temassız özelliği kapatma işlemleri de oldukça basittir. Tüm aşamaları yine fazla zaman kaybetmeden yapabilirsiniz. Ziraat mobil temassız özelliği kapama işlemini yapabilmek için sadece aşağıdaki maddeleri izlemeniz yeterlidir.

 • Öncelikle kişisel bilgilerinizi kullanarak Ziraat mobil uygulamasına giriş yapmalısınız.
 • Altta bulunan menü kısmında ödemeler seçeneğine tıklamanız gerekir.
 • Daha sonrasında arama kutucuğuna “temassız” yazın.
 • “ Mobil Temassız Tanımlama “ seçeneği gelecektir. Bu bölümü seçtikten sonra banka kartınızı ya da banka kartınızı seçebilirsiniz. Daha sonrasında mobil ödeme özelliğini kapatma işlemini yapabilirsiniz.
 • Ekrana gelen kartın temassız ödeme özelliği aktif ise pasif konuma getirerek devre dışı duruma getirebilirsiniz.

Ziraat temassız özelliğini kapatma 2022 yılında yukarıda yer alan metot ile yapılabilir. Mobil bankacılığa veya aktif bir internete sahip değilseniz en yakın Ziraat atmlerini, şubelerini tercih edebilirsiniz. Hatta müşteri temsilcisi hizmetimiz ile de tüm işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Temassız Özelliği Kullanan Müşterilerin Dikkatine..!

Günümüzde çoğu insan tarafından kullanılan Ziraat bankası temassız niteliğinin sizlere sunduğu pek çok fayda vardır. Örneğin şifrenizi aklınızda tutma veya ezberleme zorunluluğunuz ortadan kalkmış olur. Alışveriş yaparken vaktinizden tasarruf etmiş olursunuz. Fakat bu nitelikten yararlanırken dikkatli olmak da gerekir.

            Tüketiciler kartlarına özen göstererek muhafaza etmelidirler. Kullanıcıların dikkatsizliğinden yararlanmak isteyen kötü niyetli insanlar bu özellik sayesinde belirli bir tutara kadar para çekimi yapabilirler. Bunu uygularken herhangi bir uyarı, onay olmadığından dolayı bu duruma ilgi göstermeniz gerekir. Tehlikeli hususlarla karşı karşıya kalmamanız için gereken önemi vermeniz alanındaki uzmanlar tarafından tavsiye edilir.    

Günümüzde yoğun ilgi ile tercih edilen Ziraat Bankası banka kartını temassız yapmak insanların yaşamına rahatlık getirdi. Dünyanın neredeyse her yerinde kullanılan temassız özelliğine sahip kartlar birçok avantajı hayatımıza kazandırdı. Örneğin artık kasanın yanında cüzdanınızı karıştırarak zaman kaybetmek zorunda değilsiniz. Kartınızı POS cihazının üzerine yavaşça yakınlaştırmanız yeterli olur. Böylece ücretinizi pratik bir şekilde ödemiş olursunuz. Fakat bu özelliği kullanmak tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Dilediğiniz zaman kredi kartının temassız niteliğini aktifleştirebilirsiniz veya pasifleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu